Podczas rejsu po archipelagu San Blas na naszych gości czeka wyjątkowa okazja, by przeżyć prawdziwą przygodę poza utartym szlakiem. Jedną z wycieczek fakultatywnych, które proponujemy jest wyprawa do serca panamskiej dżungli, zakończona orzeźwiającą kąpielą w wodospadach. Przemierzaj dzikie tereny Guna Yala pod opieką lokalnego przewodnika z pobliskiej wioski - członka społeczności Guna, który otworzy przed tobą drzwi do świata natury.
Jeśli San Blas kojarzy ci się tylko z rajskimi plażami i palmami kokosowymi, to mam dla ciebie niespodziankę! Oprócz 365 wysp, Guna Yala to ogromny las tropikalny rozciągający się na powierzchni ponad 2300 km². Cały teren jest niezamieszkany i wykorzystywany przez lokalną ludność do polowań i uprawy roli. Nie ma tu dróg, turystów ani cywilizacji.
I na taki właśnie "koniec świata" chcemy cię zabrać. Wszystkie rejsy zaplanowaliśmy tak, aby jeden dzień był przeznaczony na trekking w tutejszej puszczy. Trasa wycieczki przebiega wzdłuż rzeki Rio Azucar i kończy się dwoma urokliwymi wodospadami. Dotrzemy do nich szlakiem wyznaczonym przez pokolenia rdzennych mieszkańców tej ziemi. Jest to miejsce, do którego nie docierają komercyjne wycieczki, co potęguje wyjątkowość naszej wyprawy. Naprawdę niewiele osób szło przed tobą tymi ścieżkami.
Noc poprzedzającą wycieczkę spędzamy obok mini wyspy słynnej z instagrama, czyli Waisaladup. Mamy stamtąd dobry widok na wioskę Rio Azucar, zwaną w lokalnym języku Uwargandub. Swoją nazwę zawdzięcza Hiszpanom i pobliskiej rzece o tej samej nazwie (z hiszp. rio azucar - rzeka cukru).
O 8:00 nasz przewodnik z plemienia Guna podpływa łodzią prosto pod jacht. Przed tobą rejs w głąb lądu - przez turkusowe morze, aż do ujścia Rio Azucar. To właśnie tutaj słona woda miesza się ze słodką, tworząc wyjątkowy krajobraz i zapowiedź zupełnie innego świata - dzikiej, wilgotnej dżungli. Przez kolejne 15 minut będziecie płynąć w górę rzeki wypatrując przybrzeżnych ptaków. Może uda się przyłapać leniwego krokodyla, który nie zdążył zanurkować na czas.
Kiedy motorówka dobije do piaszczystego brzegu rzeki, zaczyna się trekking. Początkowo ścieżka wiedzie przez całkowicie płaski teren, wśród drzew owocowych i różnego rodzaju palm. Pierwsze delikatne podejście ma ok 100 m i przedostaniesz się w ten sposób do stacji filtrującej wodę z rzeki. Podczas spaceru będziesz wiele razy mijać systemy rurek doprowadzających tę wodę do wioski. Zwróć uwagę na patyki wystające z rur - w ten sposób indianie zatykają drobne dziury powstające w instalacji.
Mniej więcej w połowie drogi pierwszy raz przekroczysz rzekę. Bez obaw, nurt jest bardzo spokojny, a woda sięga maksymalnie do kolan. Od tego momentu droga nie przypomina już zadbanego szlaku, a dziką ścieżkę przez las. Po około 2 godzinach od startu dotrzesz do celu wędrówki, czyli wodospadów.
Po drodze zobaczysz wiele gatunków roślinności tropikalnej typowej dla Panamy. Zaczynając od namorzynów, przez kilka typów palm aż po liany, kakaowce i drzewa kapokowe uznawane w niektórych kulturach za święte. Indianie Guna (lub Kuna) wykorzystują fragmenty lasu do uprawy roli np. ryżu. Niektóre poletka są wspólne dla całej wioski i każdy dorosły mieszkaniec jest zobowiązany, by się nimi opiekować. Jeśli ktoś ma ochotę uprawiać swoje banany lub inne owoce, może po prostu zająć kawałek dżungli.
W drodze powrotnej przewodnik zatrzyma się przy swojej hodowli palm kokosowych i poczęstuje cię świeżym kokosem do picia. Jego rolą jest nie tylko bezpieczne przeprowadzenie wszystkich przez dżunglę, ale też wskazywanie ciekawych roślin i wypatrywanie zwierząt. Przy odrobinie szczęścia spotkasz dzikie tukany, olbrzymie motyle, a może nawet i małpy.
Główną atrakcją wycieczki są dwa wodospady ukryte w sercu lasu tropikalnego. Zrelaksuj się po trekkingu w ich orzeźwiających wodach. Większy wodospad służy jako piękne tło do pamiątkowych zdjęć, natomiast mniejszy jest dobrym spotem piknikowym. Masz ochotę na trochę adrenaliny? Boczną ścieżką lub prosto po skałach dostań się na samą górę wodospadu i sprawdź, czy masz w sobie dość odwagi, by skoczyć do wody z wysokości kilku metrów.
Po trekkingu przez dżunglę, warto rozważyć kolejne przygody w San Blas. Archipelag oferuje również wyjątkowe miejsca do snorkelingu, gdzie możesz podziwiać bogaty podwodny świat.
>> Przeczytaj nasz artykuł o najlepszych spotach do snorkelingu w San Blas <<
Jest to wycieczka dla każdego i nie wymaga szczególnej kondycji fizycznej. Podczas przeprawy przez dżunglę, przewodnik dostosuje tempo do ciebie. Klimat w dżungli także sprzyja spacerom - dzięki wysokim drzewom jest tam o kilka stopni chłodniej.
Koniecznie pamiętaj o zabraniu ze sobą kostiumu kąpielowego i środków odstraszających komary. Polecamy repellenty o zawartości DEET 50%, ale mniejsze stężenia również powinny się sprawdzić, gdyż owady nie są szczególnie uciążliwe w tym miejscu. Na naszej liście zawsze znajdują się:
Pierwszego dnia rejsu przedstawimy ci wszystkie dostępne wycieczki fakultatywne. Zajmiemy się organizacją przewodnika i dostosujemy plan rejsu do wybranych atrakcji. Wyprawa do dżungli trwa 5-7 godzin w zależności od twojego tempa i tego, jak długo zechcesz odpoczywać przy wodospadach. Stawki przewodnika mogą się zmieniać w zależności od sezonu. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania aktualnych informacji.
Jeśli szukasz kontaktu z dziką przyrodą z dala od masowej turystyki - ta wycieczka jest stworzona dla ciebie. Oderwij się od cywilizacji i zrelaksuj w otoczeniu odgłosów lasu tropikalnego. Dzięki lokalnemu przewodnikowi dowiesz się, jak życie Indian Guna uzależnione jest od rzeki i tego, co daje im dżungla. Spędź aktywnie swoje wakacje w Panamie i doświadcz autentycznego klimatu tej ziemi.
Chcesz dołączyć do naszej przygody? Sprawdź dostępne terminy rejsów po San Blas i zarezerwuj swoje miejsce już dziś!
Miłośniczka dzikiej przyrody, zwłaszcza leniwców. Od 3 lat mieszka na morzu i ma na koncie już ponad 7000 mil morskich. Na Vision żeglowała po Oceanie Spokojnym i Morzu Karaibskim. Ameryka Centralna niespodziwanie stała się jej domem.
kontakt@rejsysanblas.pl
Kontakt
+48 506 118 827
Rejsy
Info
Social media